Przejdź do treści

Migracja Bazy Danych, 5 Metod, Musisz Je Poznać.

Migracja Bazy Danych, 5 Metod, Musisz Je Poznać.

Czy, migracja bazy danych może być prosta i szybka, niżej zbędziesz metodę, która pozwala na zmianę serwera bazy danych w 5 minut. 

Ale na początek wyjaśnijmy sobie, na czym polega migracja bazy danych. Jest to przeniesienie bazy na inny serwer. Upgrade lub aktualizacja bazy danych jest to zmiana wersji bazy danych bez przenoszenia plików, lub zmiany serwera. Często łączy się migrację bazy danych z podniesieniem wersji oprogramowania. Dzięki temu ograniczasz ilość okien serwisowych.

OK, jeśli to mamy wyjaśnione to teraz przejdźmy do migracji baz danych na inny serwer lub system.

Zapewne spotkałeś się z podziałem systemów na (Big endian i Little endian), jeśli nie to tutaj masz to wyjaśnienie. Wybór metody migracji będzie zależny od tego.

Poniżej przybliżyłem Ci, jakie są metody migracji bazy danych i przybliżyłem ich wady i zalety.

OTO metody migracji bazy danych na inny serwer:

1. Data Pump, czyli eksport import narzędziami expdp i imdp.

Metoda prosta do wykonania. Polega na eksporcie całej bazy (lub wybranych schematów) do plików dump i załadowanie do nowej bazy danych. Zapis bitów (platforma) nie ma tu znaczenia oraz od razu dane możemy załadować do nowszej wersji bazy danych w środowisku docelowym. Metoda jest bardzo elastyczna i pozwala na przeniesienie naszej bazy danych do chmury obliczeniowej – cloud’a. Tutaj dowiesz się więcej na temat tej metody.

2. Transportable Tablespaces – przenoszenie plików na inny serwer.

Przenoszenie danych za pomocą Transportable Tablespaces polega na przeniesieniu przestrzeni tabel pomiędzy platformami. Dane są przenoszone razem z przestrzeniami tabel. Do przeniesienia definicji obiektów (METADATA) używany jest Data Pump. Zaletą tej metody jest szybkość. Jeśli mamy dobry transfer w warstwie systemu dyskowego, to zmniejszy się nam czas potrzebny na okno migracyjne. Jeśli platformy różnią się zapisem bitów – endian – to należy wykonać konwersję plików przestrzeni tabel.

Jest jeszcze jedna rzecz. Jak mamy dużą bazę danych to możemy uspójnić pliki z danymi na serwerze docelowym i skrócić okna czasowego potrzebnego na migrację. Cała procedura migracji opisana jest w nocie „12C – Reduce Transportable Tablespace Downtime using Cross Platform Incremental Backup (Doc ID 2005729.1)

3. Data Guard – taka sama platforma – taki sam endian Linux – Windows, AIX-Solaris – nota.

Użycie Data Guard do migracji pomiędzy platformami  o tym samy endian’ie. Jest to warunek konieczny. W zamian otrzymujemy szybką i prostą migrację. Jest to moja ulubiona metoda. Ale jedna uwaga – trzeba uważać na użycie licencji – w czasie migracji zostaną użyte licencje na obu serwerach !!!. Warto się postarać o dodatkową licencję na czas migracji lub odpowiednio ustawić ilość użytych CPU. Bardzo ograniczona zmiana wersji. 

4. Przełączenie dysków na nowy serwer.

Czasami można tylko podłączyć dyski na nowym serwerze. Prosta i szybka metoda, ale nie pozwala na zmianę endian. Czyli migracja poniędzy AIX i Exadata lub linux jest niemożliwa.

5. Odtwarzanie bazy danych na docelowym serwerze przy pomocy RMAN. 

Metoda migracji na inny serwer. Wcześniejsze odtwarzanie bazy danych a w oknie migracyjnym uspójnienie bazy danych plikami archivelog pozwala na minimalizację czasu niedostępności bazy danych. Bazę na nowym serwerze możemy używając nowszych binariów i niejako przy okazji wykonać upgrade.

W zależności od platform, na jakie będziesz się migrował, dostępnego okna migracji możesz wybrać sposób migracji, który najbardziej tobie odpowiada. W trakcie migracji, możesz przebudować układ danych w bazie danych, zaktualizować wersję lub zmienić kodowanie znaków. Albo postawić na szybką i nieskomplikowaną migrację.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.