Na początek trochę o nazewnictwie wersji baz danych Oracle. Od wersji 18c firma Oracle zmieniła sposób oznaczania kolejnych wersji bazy danych. I tak Zamiast 12.2.0.2 mamy wersję 18c a zamiast 12.2.0.3 mamy 19c.
Wersja 19c jest tak naprawdę ostatnią wersją baz danych z rodziny 12.2 i posiada najdłuższy okres wsparcia podstawowego, aż do marca 2023 a wsparcie rozszerzone planowane jest do marca 2026 (źródło).
Jeśli planujecie upgrade bazy danych, to wersja 19c jest najlepszą wersją do migracji bazy danych (marzec 2020). Oto dlaczego:
- Jest wersją, która już istnieje od roku.
- Posiada długi okres wsparcia, co uchroni Was przed koniecznością kolejnych upgrade.
Razem z wersją 19c pojawiły się istotne zmiany. Część z nich jest dobra, a cześć wymaga zmian, jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów.
Będzie również o wersji 20c, która lada dzień powinna się pojawić, i wprowadza duże zmiany. Jeśli się do nich odpowiednio przygotujesz, to późniejsze przejście na 20c nie będzie tak bolesne.
1. W wersji 19c wprowadzono możliwość użycia 3 baz danych multitenant bez dodatkowych licencji.
Multitenat to bazy kontenerowe. Firma Oracle wprowadziła tę funkcjonalność od wersji 12.1. Do wersji 19c wymaga ona zakupienia dodatkowej licencji, przez co funkcjonalność ta nie cieszy się dużą popularnością.
Standardowa licencja na bazę danych Enterprise Edition (EE) lub Standard Edition 2 (SE2). Pozwalała na użycie tylko jednej bazy kontenerowej bez zakupowania dodatkowych opcji.
Od września 2019 od wersji 19c dodano możliwość użycia 3 baz kontenerowych (w ramach standardowej licencji; źródło):

Jak zdecydujecie się na konwersje baz danych na bazy wtyczkowe (PDB, multitenet), nie zapomnijcie o ustawieniu parametru w bazie max_pdbs na wartość 3. Unikniecie wtedy niespodzianek w przypadku audytu licencji. Bez tego parametru możecie przez pomyłkę utworzyć więcej baz PDB.
2. Od wersji 20c tylko bazy kontenerowe.
Wersja 20c niedługo będzie dostępna do pobrania, natomiast już jest dostępna dokumentacja (link). Wersja ta niesie ze sobą dużą zmianę. Będzie możliwość używanie tylko baz kontenerowych.

Oznacza to, że klastyczna baza, niekontenerowa (non-CDB) nie będzie wspierana. Czyli w najbliższej przyszłości, chcąc wykonać upgrade do 20c lub wyższej wersji, będzie trzeba zaplanować również konwersję do bazy kontenerowej (PDB). O bazach kontenerowych, może niedługo napiszę artykuł, to tutaj umieszczę link.
Niejako 3 bazy PDB w cenie licencji dla wersji 19c dają nam możliwość już teraz przygotowania się do kolejnych wersji bazy Oracle. Migracja do baz wtyczkowych (PDB) ma duży sens, jeśli na serwerze mamy już kilka baz w wersji 19c.
Na koniec niestety smutna informacja:
3. Brak opcji RAC dla baz w wersji Standard Edition 19c.
Wersja Standard Edition a dokładniej Standard Edition 2 (SE2) jest bardzo lubiana :). Licencja na nią jest relatywnie tania, a posiada opcje, które w wyższych wersjach (Enterprise Edidtion – EE), są dodatkowo płatne.
Przybliżę Wam kilka podstawowych informacji na temat wersji SE2.
- Licencje są dosyć tanie i obejmują „gniazda” procesora, a nie jak w wersji EE rdzenie procesora. Maksymalnie w serwerze mogą być 2 procesory.
- Opcja RAC jest w cenie licencji. Czyli możemy dosyć tanio zbudować bazę klastrową w oparciu i jedno-procesorowe serwery.
OK, ale co jeśli używam licencji SE2? Jakie mam wyjście?
Moje zalecenie jest – jak najdłużej pozostać przy wersji 12.1. podstawowy okres wsparcia co prawda minął, ale jest jeszcze dodatkowo płatne wsparcie rozszerzone (do lipca 2022).
Nawet jeśli baza nie jest wspierana, to nadal jest możliwość zakładania zgłoszeń i pobierania istniejących już poprawek. Wsparcie dla wersji bazy danych oznacza, że w razie wystąpienia błędu bazy danych dewelopment może napisać poprawkę. Co przy „wygrzanej” bazie danych i aplikacji nie jest szczególnie potrzebne.
Mój system się jeszcze rozwija. Co wtedy ?
Inaczej trzeba postępować ze środowiskami, które dynamicznie się zmieniają i są ciągle rozwijane. Ryzyko trafienia na błąd bazy danych są dosyć duże i trzeba zaplanować podniesienie wersji. Są tak naprawdę trzy opcje:
- Zakup wersji EE i dokupienie opcji RAC. Najdroższa z możliwych opcja, ale czasami konieczna.
- Upgrade do wersji 18c – wsparcie zakończy się wtedy w lipcu 2021, ale zyskasz trochę czasu na przygotowanie się do dalszych aktualizacji.
- Rezygnujemy z opcji RAC dla naszej bazy SE2, ale tutaj warto poszukać innych alternatyw, być może dobre dla Ciebie będzie użycie wirtualizacji KVM i zabezpieczenie bazy przed awarią sprzętu.
Podsumowanie
Jak widać szykuje się trochę zmian w bazach danych Oracle. Najważniejsze, żeby przemyśleć dalszy rozwój środowisk i nie wykonywać nieprzemyślanych ruchów.
Drogi czytelniku, dziękuję, że jesteś tutaj. Jeśli pojawiły się jakieś przemyślenia i pytania, to jestem do dyspozycji.
Kazdy artykul taki powinien być.
Prosty i jasny jak strzał.